אילו דברים חשוב לבדוק לפני שקונים דירה?

מחפשים דירה חדשה? רוצים לעבור בראש שקט ולהיות בטוחים שאתם באמת מקבלים את מה שמבטיחים לכם? אל תחתמו על החוזה לפני שתבצעו לכל הפחות את כל הבדיקות שבמאמר הבא.

פגישה עם נציג וועד הבית

רגע לפני שאתם רוכשים את הדירה, חשוב מאוד לפגוש את אחד מנציגי וועד הבית ולברר עמו מה גובה התשלום לוועד הבית, אילו שירותים מקבלים הדיירים, האם צפויים בבניין שיפוצים נרחבים כגון תוספת של מעלית או חידוש הלובי ועוד. פגישה זו חשובה על מנת שתדעו האם אתם עומדים בפני הוצאות משמעותיות וכמו כן האם צפויה השבחה של הבניין ועלייה בערך הנכס בעקבות עבודות חידוש.

היכרות עם השכנים

מומלץ מאוד לבצע היכרות מקדימה עם השכנים קודם לרכישת הנכס.  מלבד יצירת קשרים טובים שיכולים לסייע לכם במעבר עצמו, תוכלו לקבל מידע שלא הייתם חשופים אליו במהלך הפגישות עם בעל הנכס. השכנים מהווים גורם אובייקטיבי ולכן יוכלו לאמת או לשלול פרטים שסיפר לכם בעל הדירה, להציף סוגיות שלא הייתם מודעים אליהן, כגון מפגעי רעש או ריח, לספר לכם על שירותי החינוך והבילוי באזור ועל כל דבר נוסף שתרצו לדעת בטרם קניית הנכס.

ייעוץ מס עם עורך דין

אחד הנושאים המשמעותיים ביותר מבחינה כלכלית הינו המיסוי העתידי שצפוי לחול על הנכס. עניין זה קריטי כאשר מדובר בנכס להשקעה, אך גם אם מדובר בנכס שנועד למגורים חשוב מאוד לבדוק אותו. תקנות המס במדינות ישראל הולכות והופכות למחמירות וקשות יותר ככל שעולים מחירי הנדל"ן, זאת מתוך ניסיון לבלום את רצף הרכישות לצורך השקעה. על כן, חשוב להתייעץ עם עורך דין מומחה לענייני נדל"ן כדי שיסביר לכם מה שיעור המס שחל היום על הדירה, מהו היטל ההשבחה שחל עליה, כמה מס יהיה עליכם לשלם במידה ותרצו למכור אותה, האם כדאי לכם להחזיק בה יחד עם נכסי נדל"ן נוספים ועוד. שלב זה הינו הכרחי על מנת לוודא שלא תיפגעו בהמשך הדרך בעקבות תכניות ממשלה שלא הייתם מודעים אליהן.

האם נדרש לבצע שיפוץ דירה שיגרור עלויות נוספות?

לעיתים, כאשר רוכשים דירה ישנה, נדרש לבצע שיפוץ כולל, נרחב ובלתי נמנע לפני הכניסה אל הנכס. חשוב להבין כי ביצוע שיפוץ דירות עשוי לגרור עלויות נוספות ויש לקחת זאת בחשבון.

במקרים רבים השיפוץ צריך להיות שיפוץ נרחב ומקיף ולכלול גם עבודות של חידוש תשתית צנרת המים או שינוי של מיקום החיווט החשמלי הקיים בה כעת. קחו זאת בחשבון לפני קניית הדירה ונסו להבין מה בדיוק נדרש מכם לבצע ומה המשמעויות מבחינה כספית.

הגיעו לנכס מספר פעמים

חשוב מאוד להגיע לנכס מספר פעמים ולהסתובב באזור הנכס בשעות ובימים שונים, אפילו ללא תיאום עם בעל הדירה. כך תוכלו לדעת האם ישנם מפגעי רעש בשעות מסוימות, עד כמה האזור פעיל בשעות הלילה, מה האווירה בשכונה במהלך סוף השבוע ועוד.

בדקו האם יש חובות הקשורים לדירה

אחד השלבים החשובים ביותר לפני החתימה על החוזה הינו בירור האם עומדים כנגד הבעלים ו/או המחזיק  בנכס דרישות תשלום וחובות שונים. דרשו מבעל הנכס שימציא לכם אישורים בדבר היעדר חובות לעירייה, לחברת החשמל, לחברת המים, לוועד הבית ולחברות התקשורת. בנוסף, הכניסו לחוזה סעיף שבו בעל הנכס מתחייב לשאת בכל דרישת תשלום אשר נוגעת לתקופה שלפני הרכישה, לרבות קנסות ותשלומי ריבית על חובות שלא שולמו במועד.